BETEGES KERTECSKE

Lendvai Dorottya – Czövek Márton – Forrás Bence

Az alábbi program Dr. Néda Zoltán, az ELTE TTK Fizika Doktori Iskola Fizika Tanítása Program keretében „Kooperatív jelenségek és interdiszciplináris vonások” címmel tartott előadássorozatához kapcsolódó vizsgafeladat alapján készült, egy gimnáziumi tanár és két speciális matematika tantervű végzős diák közös munkájaként.

Jelen oldal csak a konkrét (itt nem részletezett) problémához készült program segédanyagait tartalmazza.

A program készítése és működése

Négy dologra volt szükségünk:

Program1: Szükségünk van egy programra, amely a megadott (esetenként akár könnyedén változtatható) paraméterekkel lefuttatja a kívánt jelenséget, majd a számunkra kérdéses, szükséges információkat, adatokat szolgáltatja. A vizsgált jelenség futtatását százszor vagy akár egymilliószor is elvégzi. Többszöri tesztelés után a 20 illetve 100 db futtatási beállítást választottuk (az előbbit a 3D exportáláshoz, utóbbit a grafikonon történő ábrázoláshoz). Ennek szempontja természetesen az volt, hogy ennél több futtatás esetén lényegi változást már nem tapasztalunk, így időspórolás szempontjából nem növeltük feleslegesen a teljes vizsgálódási időt a már szükségtelen futtatások számával.

Program2: Az előbbi futtatásokból készült adatokat lementi, táblázatszerűen összesíti (Exportálás 3D gomb). Ezekből egyszerűen (például Excel használatával) lehet 3D ábrát készíteni.

Program3: A fenti adatok egy részéből (z rögzített) 2D-s grafikont készít az elemzéshez (Grafikon generálása gomb).

Program4: A vizuális ingerek kedvéért, látványos szimulációval mutatja be 1-1 kiválasztott esetben, hogyan is történik a fertőződés terjedése. (zöld – egészséges, piros – beteg, kék – immunis/gyógyult, fekete – meghalt/elpusztult fa).

Végül ezeket egyetlen programba gyúrtuk össze, a lehető legegyszerűbbé téve így a vizsgálódást.

A PROGRAM LETÖLTÉSE + FORRÁSKÓD

A programkészítés kritikus pontjai