Bolyai János Matematikai Társulat Versenye 6. osztályosoknak
2000. január
 

1. Öt egymást követõ pozitív egész számot összeszorzunk. Milyen számjegyre végzõdik a szorzat? Milyen számjegyre végzõdik öt egymást követõ páratlan szám szorzata?

 
2. Négy fiútestvér osztozott egy kosár almán. A legidõsebb 4-szer, a második 3-szor, a következõ 2-szer annyi almát kapott, mint a legkisebb fiú. Apjuk ezt igazságtalannak találta, ezért az idõsebb fiúk mindegyik fiatalabb testvérüknek 2 almát adtak. Így mind a négy fiúnak ugyanannyi almája lett.
Hány alma volt eredetileg a kosárban?
 

3. Reggelihez kaptam egy tele pohár kávét. Felét megittam, azután a poharat megtöltöttem tejjel. A tejeskávé egyharmadát megittam, azután a poharat ismét teletöltöttem tejjel. Kis idõ múlva megittam az újabb tejeskávé egy hatodát, és a poharat ismét megtöltöttem tejjel. Végül felhajtottam az egész pohár tejeskávét. A reggeli során melyikbõl ittam többet, kávéból vagy tejbõl?
 

4. A 2000-nél kisebb négyjegyû páros számok összegébõl kivonjuk az 1999-nél kisebb négyjegyû páratlan számok összegét.
Mennyi lesz a kapott különbség?
 

5. Egy téglatest éleinek összhossza 72cm. Éleinek mérõszáma egész szám, s mindegyik éle legalább 4cm. Hány ilyen téglatest létezik? Ezek közül hánynak lesz a felszíne legalább 205cm2 és legfeljebb 210cm2?

 
6. Adél, Bori, Csilla és Dóra egy sötét, szûk alagúton szeretnének átjutni. Van egy 12 percig égõ lámpásuk. Adél 1, Bori 2, Csilla 4, Dóra 5 perc alatt képes megtenni a távot. A sötétben félnek, ezért az alagútban lámpás nélkül nem mehetnek. a szûk alagútban egyszerre legfeljebb ketten férnek el úgy, hogy a lámpás fénye megvilágítja elõttük az utat. Átjuthatnak-e mindannyian a szûk alagúton?

 

A feladatok megoldására 90 perc áll rendelkezésedre. A megoldásokat indokold!